Do najważniejszych sanktuariów maryjnych we Francji zaliczamy Lourdes, a także Ars, La Salette i Nevers.

Maryjna historia Francji zaczyna się wcześnie ! Istotnie, pierwsi misjonarze przybywają do kraju w latach 40 po Chr., kiedy to szalupy przybiły do brzegu dzisiejszego regionu Marsylii z intymnymi przyjaciόłmi Jezusa na pokładzie : Łazarzem, Martą i Maryją z Betanii oraz z kuzynami Maryi Panny (ktόrym zresztą Ona sama powierzyła najdroższe relikwie, zwłoki swojej matki Anny) i kilkoma uczniami, przyjaciόłmi rodziny. (1)

Wydaje się, że pierwsze objawienie Maryi w Galii znane historykom, miało miejsce przed V w. w Chartres, stolicy Carnotόw, w okresie galo-rzymskim centrum druidyzmu. Było to ukazanie się « Dziewicy, ktόra porodzi » (dzisiaj Notre Dame de Chartres). Jednak pierwsze sanktuarium poświęcone Maryi, znane w Galii datuje się w V w. w Puy-en-Velay : cierpiąca niewiasta, ktόra błagając Matkę Bożą, została zaprowadzona przez anioła na wzgόrze, dominujące nad miastem, gdzie odbyło się ukazanie Dziewicy Maryi wraz z cudownym uzdrowieniem. Zbudowano tam następnie kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Zresztą miasto Puy nazywało się początkowo « Le Puy Marie ». Dzisiaj Notre Dame du Puy jest wielkim sanktuarium maryjnym i bardzo uczęszczanym miejscem pielgrzymkowym Francji.

Innym ważnym sanktuarium maryjnym w Galii jest Notre Dame de Reims. Sanktuarium zbudowano w XII w. na miejscu spalonej świątyni karolińskiej z V w., gdzie miał miejsce 25 grudnia 496 r. chrzest (celebrowany przez biskupa św. Remigiusza) nowych najeźdźcόw i władcόw Galii, Frankόw, od ktόrych pochodzi nazwa Francji. W następnych wiekach, w nowo ochrzczonej Francji, ilość sanktuariόw maryjnych zdecydowanie się powiększa. Można tu wymenić najbardziej znane jak : Notre Dame de Vézelay, Notre Dame de Roc Amadour, w czasie wypraw krzyżowych i wielkich pielgrzymek do Santiago de Compostelle, gdzie zostało złożone ciało św. Jakuba. Pόźniej między X i XII w. zbudowano wielkie katedry gotyckie, wszystkie poświęcone Maryi (Paryż, Chartres, Bourges, Reims, Laon …)

W XVII w. Ludwik XIII poświęca Francję Matce Bożej Wniebowziętej, ktόra jest pierwszą patronką kraju

Pomiędzy uznanymi objawieniami Dziewicy Maryi we Francji należy wymienić Notre Dame de Grâce z Cotignac w Prowansji, ktόre miało miejsce w XVI w., gdzie pielgrzymki uniemożliwione przez rewolucję francuską w 1789 r. wrόciły i odnalazły swoją całą popularność. Innym ważnym momentem w historii maryjnej Francji były śluby Ludwika XIII, złożone Bogu 10 lutego 1638 r. Przez to ślubowanie krόl poświęcił Francję Najświętszej Maryi Pannie i wybrał Matkę Boską Wniebowziętą jako pierwszą patronkę Francji. Ustanowił datę 15 sierpnia (Wniebowzięcie Matki Bożej) świętem narodowym, obowiązującym we wszystkich diecezjach kraju . (2)

Począwszy od XVII w. liczba nowych objawień Matki Bożej zaczęła się powiększać. Kilka lat przedtem zanim Jezus objawił swoje Najświętsze Serce Małgorzacie Marii Alacoque w Paray le Monial (w 1673 r.), młoda pasterka Benoîte Rencurel otrzymała wizytę Maryi Dziewicy w Laus, w Alpach, w 1664 r.

W XIX w. Maryja jeszcze pomnaża objawienia we Francji …

W r. 1830, Maryja ukazuje się Katarzynie Labouré na Rue du Bac i prosi o wybicie Cudownego Medalika. Pόźniej, w 1846 r. objawia się płacząc, dwojgu dzieciom w La Salette, rόwnież w Alpach. Następnie 12 lat pόźniej w Lourdes, w 1858 r. składa wizytę Bernadecie Soubirous, potwierdzając Jej dogmat Niepokalanego Poczęcia. W 1871 r. w Pontmain, w Mayenne Maryja ukazuje się na nowo dzieciom ; pόźniej jeszcze w r. 1876, w Pollevoisin pod wezwaniem « Matki Miłosierdzia », odwiedza młodą Estelle Faguette, ktόrą uzdrawia i zobowiązuje rozpowszechniać szkaplerz …

W XX w., w 1947 r. w Ile-Bouchard, Maryja ukazuje się czworgu dzieciom i prosi je o modlitwę za Francję, ktόra jest w przededniu zamachu stanu : kraj został uratowany w ostatnim momencie od rewolucji … Bardziej wspόłcześnie uformował się z zapałem wielki poryw maryjny : Vierges pélerines de Notre Dame de France. Peregrynacja figur i obrazόw, będących kopiami, łaskami słynących wizerunkόw Najświętszej Dziewicy, czczonych w 99 diecezjach kraju oraz reprezentujących 5 kontynentόw i 4 wielkie sanktuaria o znaczeniu światowym, rozpoczęła się 8 września 1995 r. w Puy-en-Velay. Figury i wizerunki nawiedzały parafie w kraju przez cały rok, aby wrόcić do stόp kaplicy Notre Dame de Baiilet en France pod Paryżem. To stąd Vierges pèlerines de Notre Dame de France zostały następnie przewiezione do Rzymu, na Plac Św. Piotra, gdzie po otrzymaniu błogosławieństwa od papieża Jana-Pawła II, 8 grudnia 1996 r., wyruszyły w pielgrzymkę na 5 kontynentόw świata.

Głόwne sanktuaria maryjne Francji :

Notre Dame z Ile-Bouchard

Matka Boska Zwycięska w Paryżu

Notre Dame z Laus

Matka Boska Pokoju

Notre Dame z Lourdes

Notre Dame z Reims

Notre Dame z Ardilliers w Saumur

Notre Dame z Gray

Notre Dame z Treille

Notre Dame z Lavasina

Notre Dame z Myans (blisko Chambéry)

Notre Dame z Thierenbach (Alzacja)

Niepokalana z Cudownego Medalika

Notre Dame z Puy-en-Velay

Notre Dame z La Salette

Notre Dame z Pontmain

Notre Dame z Pellevoisin

Nasza Pani z Podziemia w Chartres

Notre Dame z Boulogne

Notre Dame z Cotignac

Notre Dame z Rocamadour

Matka Boska ze Strażnicy w Marsylii

Notre Dame de Bonheur w Ollioules (Toulon), śluby Ludwika XIII (tekst w Senacie)